Πέμπτη 7 Ιουνίου 2012

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ EURO 2004

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

από sophiazizou

Με αφορμή την πρεμιέρα του euro 2012 αποφασίσαμε να κάνουμε ενα αφιέρωμα και να θυμηθούμε πως φτάσαμε στον τελικό και εν τέλει στην κατάκτηση του euro 2004.

Η απόδειξη ότι η κατάθεση ψυχής, η θέληση και το ομαδικό πνεύμα μπορεί να κάνει το απίθανο - πιθανό. Το απίστευτο - πιστευτό. Το θαύμα - απτή πραγματικότητα. Τα συστήματα παίζουν ρόλο μέχρι ενός σημείου. Αυτά τα παιδιά και ο προπονητής έκαναν τα πάντα να μοιάζουν μια φυσική συνέπεια.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΩΜΕΝΗ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ :

Η κορυφαία στιγμή στην ιστορία της Εθνική Ελλάδος ήρθε το 2004 όταν κατέκτησε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Πορτογαλία.

Η ελληνική ομάδα έκανε εκπληκτικές εμφανίσεις και παίζοντας άριστη άμυνα, αγωνίστηκε απέναντι στα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης και κατέκτησε το τρόπαιο αφήνοντας άφωνους όλους τους ποδοσφαιρόφιλους.

Στον πρώτο αγώνα με την Πορτογαλία, η Ελλάδα αιφνιδίασε τους πάντες σκοράροντας με γκολ του Γιώργου Καραγκούνη μόλις στο 6ο λεπτό. ΟΆγγελος Μπασινάς με πέναλτι που κέρδισε ο Γιούρκας Σεϊταρίδης διπλασίασε τα γκολ, αφήνοντας την Πορτογαλία μόνο να μειώσει σε 2-1 λίγο πριν τη λήξη με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο δεύτερο αγώνα οι Ισπανοί πίστεψαν ότι το γκολ του Φερνάντο Μοριέντες ήταν αρκετό για τη νίκη, η σέντρα ακριβείας όμως του Βασίλη Τσιάρτα στονΆγγελο Χαριστέα έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην Ελλάδα.

Η μοναδική ήττα για την Ελλάδα ήρθε από τη Ρωσία, όμως το εκπληκτικό γκολ του Ζήση Βρύζα έδωσε την πρόκριση.

Επόμενη αντίπαλος ήταν η κάτοχος του τροπαίου εθνική Γαλλίας. Ο Θοδωρής Ζαγοράκης με μια εντυπωσιακή ενέργεια τροφοδοτεί τον Άγγελο Χαριστέα και αυτός με κεφαλιά στέλνει την Ελλάδα στους "4" και τον κόσμο στους δρόμους για να πανηγυρίσει.

Ούτε η ισχυρή ομάδα της Τσεχίας μπόρεσε να σταματήσει την Ελλάδα. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Βασίλης Τσιάρτας εκτελεί κόρνερ και ο Τραϊανός Δέλλας σκοράρει με κεφαλιά, στέλνοντας την Ελλάδα στον τελικό με το ασημένιο γκολ, προκαλώντας τον ενθουσιασμό σε όλους τους Έλληνες.

Στον τελικό όλοι Έλληνες τραγουδούσαν ζητώντας από τους διεθνείς να σηκώσουν το τρόπαιο και αυτό έγινε μετά από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Άγγελος Μπασινάς, όταν ο Άγγελος Χαριστέας εκτέλεσε με κεφαλιά την Πορτογαλία που δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει. Οι σκηνές των πανηγυρισμών που ακολούθησαν από τους Έλληνες σε όλο τον κόσμο δεν έχουν προηγούμενο, η Ελλάδα ήταν στην κορυφή της Ευρώπης.

Η κατάκτηση του τροπαίου από την Ελλάδα θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών στον ομαδικό αθλητισμό....